2014. március 24., hétfő

Európa Nostra-díjat kapott az Átjáró Egyesület!

Az Europa Nostra egy hágai és brüsszeli székelyű nonprofit szervezet, aminek a mottója a következő:
The Voice of Cultural Heritage in Europe.
A hálózatuk egész Európára kiterjed, jelenleg 250 tagszervezetük, 150 társszervezetük és 1500 egyéni tagjuk van.
Minden évben több kategóriában rangos díjakat osztanak ki a kulturális örökség terén tevékenykedő szervezeteknek, kapcsolódó projekteknek.


Idén Miskolc egyik legaktívabb civil szervezete, az Észak-Keleti Átjáró Egyesület kapta az egyik díjat a 4. kategóriában (oktatás, képzés és tudatosság-növelés).
A pályázatuk címe:
Passage: from a rusty city to a new Miskolc (Átjáró: a rozsdazónától az új Miskolcig)


“A zsűrit a projekt jelentős közösségi értéke győzte meg. A gazdasági és társadalmi változások pusztító hatásait – népességcsökkenés, a gazdasági- és szociális élet hanyatlása – egy erősen dolgozó csapat igyekszik közömbösíteni, amelyet antropológusok, építészek, történészek és szociológusok alkotnak. A lokális identitás megmentésére törekednek, segítve azt, hogy önbecsüléssel és önbizalommal telve születhessen újjá. A zsűri a vállalkozó szellemet és tenni akarásukat díjazta.”

Ezúton is gratulálunk nekik, és egyben örülünk, hogy mi is a részesei lehettünk/lehetünk a projektjeiknek! 
(Csak hogy az olvasóink is tudják, hogy többek között melyek ezek, néhány link:

A díjátadó sem akárhol lesz: Bécsben, a Burgtheaterben, az Europa Nostra kongresszusának keretein belül. Plácido Domingo és Androulla Vassiliou fogja átadni a díjakat, a rendezvény védnöke pedig Heinz Fischer, Ausztria köztársasági elöke.

Kapcsolódó bejegyzések:

2014. március 21., péntek

A Fadrusz utcai nappaligarázs

A kiváló Urbanista Blognak köszönhetően az egyik legnépszerűbb bejegyzésünk a Fadrusz utcai nappaligarázsról szóló lett.
Emlékeztetőül: egy újdiósgyőri téglaház nappalijából garázst alakítottak ki, kontrasztnak pedig ott a szomszédos ház, ami a (meglehetősen leromlott) eredeti állapotot mutatja:


Mindkét kép forrása a Google Street View

Az Urbanista megkereste a házat a norc.hu-n is, itt a vonatkozó bejegyzés:

A hosszú bevezető után jöjjön a lényeg: a napokban arra jártam, és megnéztem, milyen lett a ház. Az eredmény végül is nem olyan borzasztó, mint amire számítottam, bár szebb nem lett az épület, mint amilyen eredetileg lehetett (a fotón mellette az ikerpárja látszik):


Egy apró részlet igen fájdalmas: az ablak vízszintes szemöldökén lévő zárókő, ami így, hogy fölötte van egy íves párkány, igen disszonáns. (Természetesen nagyon sajnálom a téglahomlokzat és a kőlábazat eltűnését is.)


Kapcsolódó bejegyzések:

2014. március 19., szerda

Télbúcsúztató képrejtvény

Most, hogy március 15-én sem lepett el minket a hó, lezártnak tekinthetjük a telet, amit ezzel a télbúcsúztatónak szánt szarvasos képrejtvénnyel búcsúztatunk. 
A kép stencilezett technikával készült, lehet, hogy több is van Miskolcon, de én csak erről az egyről tudok. Egy kapcsolószekrény oldalán találtam, színeiben a Telekom színeire hajaz, de nem hiszem, hogy bármi köze lenne hozzájuk.


Kérdés:
Hol is van ez?

Frissítés:
A megoldás Komlóstetőn van a Töbrös utcában.

Ez a saját eredeti kép a festéssel

Ez a helyszín még ősszel, ezen még nem szerepel a festés. Forrás: Google Stree View

Kapcsolódó bejegyzések:

2014. március 13., csütörtök

Miskolci Közösségi Rádió kezdeményezés

A Kultmélyvíz (https://www.facebook.com/Kultmelyviz) csapata szeretne elindítani egy miskolci közösségi rádiót fiatalok és civilek közreműködésével. Nagyon jó kezdeményezés! Olvassátok a felhívást, és hallgassátok az ötletelést:

Mit szólnátok egy miskolci közösségi rádióhoz, mely szabadon beszél miskolci történésekről, helyi közéleti kérdésekről? Hallgassátok meg, mint gondol erről a Kultmélyvíz csoport, és lájkoljátok, ha tetszik a kezdeményezés!



Kapcsolódó bejegyzések:

2014. március 12., szerda

A Szemere utcai házaknak most már valószínűleg annyi

Egy éve írtunk a kiürített házakról a Szemere utcán. Akkor így néztek ki:



Utána beállványozták őket, ami bizakodásra adhatott volna okot. Egyszer azonban arra jártamban azt láttam, hogy éppen az ablakokat rángatják ki az ablaknyílásokból és hajigálják konténerbe. Attól féltem, hogy ez már a bontás, de nem.
Azóta lekerültek az állványok, és végletesen lecsupaszított homlokzatok bújtak elő mögülük, bedeszkázott ablaknyílásokkal:





Pár nappal azután, hogy a fotókat készítettem, megjelent egy cikk az atlatszo.hu-n, Omló szellemházak a miskolci belvárosban címmel.
Ebből kiderül, hogy a város 2005-ben adta el a házakat a szomszédos Fehér Holló gyógyszertár tulajdonosának, felújítási kötelezettséggel. A felújításra persze nem került sor, a házak veszélyesek lettek, ezért aztán veszélytelenítés címszóval szétverték őket.
Egy olyan városban, ahol a belváros jó részét a háború után városrendezés címszóval lebontották, ez szerintem bűn. Annak ellenére, hogy ezek a házak nem műemlékek, igényes kialakításukkal, városias léptékükkel a régi Miskolcot képviselték, azt, amit most archív fotókról annyira kétségbeesetten próbálunk megismerni és felidézni. Biztos vagyok benne, hogy ezek a házak már sosem nyerik vissza az eredeti formájukat. Miskolc múltjának egy darabja a szemünk előtt vált semmivé, és nem a kommunizmusban, hanem a XXI. században.
A Google Street View-n még a szétverés előtti, de már leromlott állapotukban vannak, beteszem a képeket ide mementónak:




A történetnek egy különösen szép szála, hogy a város a házakkal együtt a mellettük lévő üres területet is eladta, amit jó pénzért visszabérel, hogy igénytelen, murvás parkolót üzemeltessen rajta. Merthogy megéri. (Ez is a fent már linkelt cikkből derül ki.)
Az már mellékes, hogy így néz ki:



Kapcsolódó bejegyzések:

2014. március 4., kedd

Utánam, srácok: blogra fel! – Blogtalálkozó

Az Utánam, srácok! projekt 2014. március 21-én megszervezi a miskolci városbloggerek első személyes találkozóját.
A részletes programért a képre kattintsatok!



Mindenkit szeretettek várnak, várunk –  mert hogy mi is ott leszünk!

A programnak van Facebook-eseménye is, itt találjátok:

Kapcsolódó bejegyzések: