2014. június 27., péntek

Az egyszerű és erőteljes jelképekről

Éppen Kölnben vagyok, és hivatalos ügyek kapcsán elég gyakran a látogatom a város honlapját, ahol ennek a logónak valamelyik variációja jön szembe mindig:


Folyton a kamarai workshopunk logója jut eszembe róla:

Szász Csaba munkája
Arról meg az, amit az avasi kilátóról írtam az Átjáró Egyesület tanösvényének a táblájára:

„Hofer Miklós tehetségét dicséri, hogy az épület jelképpé tudott válni: ezt előre tervezni nem lehet. Az összetett funkciót olyan egyszerű, ugyanakkor egyedi formákkal tudta kiszolgálni, amik pár vonalból készült rajzokon is azonnal felismerhetővé teszik az épületet. Ezt csak az igazán jelentős épületek tudják elmondani magukról.”

Ehhez még hozzátenném azt, hogy egy logónak az egyszerűség és a jól felismerhetőség mellett még az is fontos tulajdonsága kell hogy legyen, hogy minden méretben működjön. Köln logója 32x32 és 16x16 pixeles faviconként is működik. Vajon elmondható ez Miskolc új logójáról?

Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 15., vasárnap

Kollektív tér I.: a Villanyrendőr

Ez a bejegyzés beszámoló lesz egy építész workshopról, melynek eredményét jelenleg a Villanyrendőrnél nézhetik meg az érdeklődők. A Villanyrendőrnél felállított ideiglenes installáció 11 magyar és szlovák építészhallgató víziója arról, hogy miként lehetne emlékmű formájában megfogalmazni azt, amit a Villanyrendőr a miskolciak számára jelent. 
A workshopot a miskolci Herman Ottó Múzeum és a Borsod–Abaúj–Zemplén Megyei Építész Kamara szervezte magyarországi és kassai építészhallgatók számára. A 12 vendégül látott hallgató előadások keretében megismerkedett Miskolc történelmével, építészeti múltjával és jelenével, turistaként és leendő építészként is szemügyre vette a várost. A workshop keretében egy közös tervezési és kivitelezési projektre is sor került: a diákok megismerkedtek a Villanyrendőrrel, történetével és a miskolciak számára betöltött jelentőségével, majd közös tervet készítettek egy fa installációra, melyben igyekeztek megfogalmazni a Villanyrendőr mint kollektív tér jelentését és jelentőségét. Ennek elkészítéséhez 1 km cserépléc állt a rendelkezésükre.





A terv szerint összeszerelt installációt először a kivitelezés helyszínén, az alkotóház udvarán állították talpra, azzal a szándékkal, hogy megvizsgálják az állékonyságot, és minél jobban előkészítsék a helyszíni összeállításhoz, majd rögzítéshez. A közös terv eredményeként egy igencsak látványos installáció született, melynek talpra állítása nagy kihívást jelentett a résztvevők számára. A felállítást Rostás László főépítész is segítette jelenlétével és ötleteivel. 





A terv szerint a talapzat a városközpontban egymást metsző utcák rendszerét, a város központi magját absztrahálja, utalva arra, hogy egykor a bódéban álló rendőr mindezt felülről láthatta. A felépítmény lécarchitektúrája a mindannyiunk számára fontos találkozóhely színes forgatagát, a találkozások változatosságát jeleníti meg.
A felállított installáció biztosan állt a talpán, és még további drótos rögzítés is segítette volna a magabiztos állékonyságot, ám egy ilyen építmény esetében számolni kell azzal, hogy a közterületen elhelyezve és magára hagyva nem rendeltetésszerű használatnak is ki lesz téve, ami esetleg ezt az állékonyságot meggyengíti, és az építményt veszélyessé teszi. A szervezők tudva ezt a veszélyességi faktort szavazásra bocsátották a kérdést: maradjon az installáció eredeti formájában az alkotóház udvarán, vagy kerüljön felállításra a megálmodott helyen, a Villanyrendőrnél, egy kevésbé kockázatos összeállításban. A diákok a második megoldásra szavaztak, szerették volna munkájukat a miskolci közönségnek megmutatni. Ezért az elkészült elemekből nem az eredeti, hanem egy jóval stabilabb forma állt össze: a város kontúrját jelképező talapzat az installáció alja maradt, és erre került a felépítmény megfordított állapotban: a szélesebb, nehezebb része lett az alja. Ebben a formájában nemcsak a találkozóhely változatos forgatagát, hanem a város számára ugyancsak fontos közeli „hegyet”, az Avast is megidézi.
Az installáció tehát teherfuvarozó autóba került, és elindult a Villanyrendőr felé, hogy elfoglalja ideiglenes helyét.


A helyszínen az összeállítás már flottul ment, miközben több járókelő is megállt megnézni az építményt, elbeszélgetni az alkotókkal.






Az így kiállított alkotás a múzeumok éjszakáján átkerül a múzeum udvarára. Nem állandó, hanem ideiglenes installációként készült és jelent meg a belvárosban, olyan miskolci és nem miskolci építészhallgatók munkájaként, akik nyitottan álltak a feladathoz, és vállalták azt, hogy elgondolkodjanak egy város központi, jóformán szimbolikus jelentőségű helyszínének jelentésén, valamint hogy megpróbálják megfogalmazni az építészeti installáció nyelvén azt, amit szerintük a Villanyrendőr jelez és jelképez. 

Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 13., péntek

Programajánló: Macskaköves tanösvény, Weidlich udvar napja

Ma este nyílik az Észak-Keleti Átjáró Egyesület kísérleti tanösvénye az Avasra. 
Mindenkit szeretettel várnak 18:00-kor a Palóczy-síremléknél.
Részletekért kattints a képre!


Szombaton pedig a Weidlich udvar napján vehetünk részt:



Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 12., csütörtök

Breaking News újra! Google Street view autó a városban!

Tegnap találkoztunk a Google Street View autójával a Régiposta utcában. Hamarosan várhatók a frissített miskolci utcaképek, amelyen mi is ott leszünk, amint éppen az autót fotózzuk:





Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 9., hétfő

iWiW Miskolc

Korábban már írtunk a PicPlz képmegosztó oldal megszűnéséről, most pedig eljött a valaha legnagyobb és leglátogatottabb magyar közösségi oldal bezárása is.
És hogy ez miért érdekes egy várossal foglalkozó blognak? Ezt nagyon jól összeszedte az Urbanista blog ebben a bejegyzésében: Bezár az iWiW június végén, de mi közünk hozzá? Néhány gondolat innen:
„A megszűnt blogok, képtároldalak közül megannyi várossal kapcsolatos írás, információ is odavész. A várostörténeti blogbejegyzésektől kezdve a város állapotát, változásait dokumentáló fotókon át a fejlesztési terveken való polémiákig (pl. itt, az Urbanistán) eltűnik rengeteg olyan információ, amelyek addig szabadon hozzáférhetők voltak, bárki nézhette, véleményezhette, információt, tudást szerezhetett belőlük.
...
Az internet adta szabad hozzáférés az információkhoz, a dokumentálás lehetősége és képessége bizony legalább annyira sérülékeny, mint a maguk a digitális anyagok. Azt hisszük az interneten egyre bővül a hozzáférhető információk mennyisége, aztán tessék, egy-egy szolgáltatás lehúzza a rolót és odavész megannyi lelkesen kutatott, gyűjtött anyag.”
Június végéig él még az oldal, addig mindenki mentse le az értékes anyagait. Az iWiW-en nekem kimaradtak a klubok (ezek nagyjából a Facebook-csoportoknak felelnek meg), de Miskolcra rákeresve érdekes klubokat találtam, és le is mentettem képeket.
Biztos van olyan kép, ami azóta már máshol is megjelent, de ami fontos, mentsük le magunknak, vagy küldjétek el nekünk is!

Képek a Miskolci Villanyrendőr iWiW klubból:





Képek a Búza tér iWiW klubból:



Képek az Újgyőri főtér iWiW klubból:





Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 4., szerda

Bolhapiac a Factoryban

Egy szombati programra szeretnénk felhívni a figyelmeteket.
A Factory Sport Arenában június 7-én szombaton 10 és 16 óra között bolhapiacot rendeznek.
Lehet árusítani is, egy raklapnyi hely 500 Ft. Igényelni ezen a telefonszámon lehet: 06-70-432-7688
Az esemény Facebook-linkje: itt.
Mi ott leszünk, árusítani is fogunk. Reméljük, sikerül megszabadulni néhány dologtól. :-)




Kapcsolódó bejegyzések:

2014. június 2., hétfő

Breaking News! A 606-os megérkezett!

Épp az imént voltunk szemtanúi az utcánk végében a 606-os számú új Škoda-villamos megérkezésének. A József Attila utcáról befordult a Baross Gábor utcára. 
Megörökítettük, íme:


















Kapcsolódó bejegyzések: